poniedziałek, 29 października 2018

Szczepienie na Pneumokoki, co powinieneś wiedzieć.


Wszystkie niemowlęta urodzone po 31.12.2016r objęte są obowiązkowym szczepieniem na Pneumokoki. Wcześniej było ono jedynie zalecane i to rodzice decydowali, czy chcą zaszczepić dziecko. Obowiązkowo szczepione były jedynie dzieci z tzw. grup ryzyka, jak wcześniaki i dzieci z wadami wrodzonymi. Decyzja o obowiązkowym szczepieniu niemowląt na Pneumokoki było dobrą decyzją Państwa, ale wybór typu szczepionki do refundacji przez Ministerstwo Zdrowia wzbudziło wiele kontrowersji.
  Spośród dwóch dostępnych szczepionek na Pneumokoki  została wybrana 10-walentna (PCV10), a nie rekomendowana przez ekspertów 13-walentna (PCV13). Jak myślicie, czym się kierowano? Oczywiście pieniędzmi, ponieważ 10-walentna jest tańsza i stanowi mniejsze obciążenie dla budżetu państwa.
Zapewne spytacie, czym one się różnią? 13-walentna zapewnia ochronę przed trzema dodatkowymi szczepami pneumokoków, w tym tymi, które wywołują najcięższe choroby u dzieci i są trudne w leczeniu antybiotykami. Szczepionki te różnią się przede wszystkim spektrum ochrony, jakie zapewniają. Obie skierowane są przeciwko dziesięciu wspólnym szczepom (serotypom) pneumokoków oznaczanych fachowo numerami 1, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F oraz 23 F. Szczepionka 13-walentna, jak sama nazwa wskazuje, zabezpiecza przed 13 szczepami (serotypami) pneumokoków. W stosunku do szczepionki 10-walentnej te dodatkowe serotypy to: 3 (ten serotyp to pierwsza pod względem częstości przyczyna Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej (IChP) w Polsce), 6A oraz 19A (to trzecia pod względem częstości przyczyna IChP w Polsce! Jest szczególnie zjadliwy i lekoodporny – oznacza to, że coraz trudniej leczyć zakażenia wywołane przez ten szczep.)
  Około 25-30% rodziców w ramach obowiązkowych szczepień decyduje się wybrać płatną szczepionkę 13-walentną, ponieważ wolą wydać pieniądze, ale zapewnić dziecku większą ochronę. Zanim szczepionka na Pneumokoki została dodana do szczepień obowiązkowych to właśnie tę 13-walentną wybierało najwięcej rodziców.
  W październiku 2017 roku 142 państwa na świecie prowadziły narodowe programy szczepień przeciwko pneumokokom. 101 państw prowadziło swój program przy użyciu szczepionki PCV13 a 33 państwa przy użyciu szczepionki PCV10.
Czy istnieje szansa, żeby i w Polsce szczepionka na Pneumokoki 13-walentna została dodana do listy szczepień refundowanych? Nie mam pojęcia, ale warto się o to postarać, patrząc na częstość występowania zachorowań na IChP, wywołanej przez szczepy przed którymi nie chroni nas szczepionka 10-walentna.

Przykładowe teksty dotyczące szczepień i szczepionek przeciwko pneumokokom:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz